Turbiny wiatrowe

Polska liderem recyklingu OZE. Po panelach czas na turbiny wiatrowe.

Polska liderem recyklingu OZE. Po panelach czas na turbiny wiatrowe.
Polska staje się jednym z europejskich liderów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. Zaawansowane prace badawcze dotyczą nie tylko bezodpadowego odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych,

Polska staje się jednym z europejskich liderów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. Zaawansowane prace badawcze dotyczą nie tylko bezodpadowego odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, lecz również, technologicznie trudniejszego, przetwarzania kompozytów z turbin wiatrowych.
Według WindEurope, stowarzyszenia z siedzibą w Brukseli, promującego wykorzystanie energii wiatrowej, już w przyszłym roku liczba wycofanych w Europie z użycia turbin wirników elektrowni wiatrowych sięgnie około 14 000 sztuk. Dziś w Europie działa ponad 77 tysięcy elektrowni wiatrowych, z czego około 640 zostało wybudowanych w 2017 roku. W samej tylko Danii do tej pory zlikwidowano 174 turbiny wiatrowe, generujące dotychczas niemal 100 megawatów mocy. Ilość przeznaczonych do utylizacji samych śmigieł, zbudowanych z kompozytów, sięgnie do 2035 roku gigantycznej wartości 225 tysięcy ton. Ze względu na wykonanie ich z kompozytów są bardzo trudne do recyklingu. Dzięki badaniom naukowym Polska może stać się jednym z europejskich liderów recyklingu śmigieł turbin wiatrowych.

Recykling kompozytów z których wykonane są śmigła jest bardzo trudny i energochłonny, ale przy odpowiednich technologiach jest efektywny – mówi prof. dr hab. Barbara Tora, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, przewodnicząca Rady Naukowej 2loop Tech S.A. Dzięki współpracy z naukowcami oraz bazując na naszym doświadczaniu w tworzeniu pierwszej w Europie bezodpadowej metody odzyskiwania surowców z paneli fotowoltaicznych, opracowaliśmy technologię recyklingu śmigieł turbin wiatrowych, która jest efektywna środowiskowo i ekonomicznie – dodaje prof. Tora.

Turbiny wiatrowe są niezwykle trudne w przetworzeniu. Jednym z problemów są ich gabaryty. Przeciętny panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kg, natomiast jedno śmigło waży aż 13 – 14 ton. Dodatkowo turbiny zbudowane są z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi i szklanymi, których przetworzenie jest bardzo energochłonne.
Recykling turbin wiatrowych jest już w Polsce prowadzony. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i oczywiście kosztach – mówi Marcin Karbowniczek, Prezes Zarządu 2loop Tech S.A. Kompozyty są bardzo trudne do rozdzielenia i technologia energooszczędna będzie efektywniejsza pod względem finansowym. Nasze prace dotyczą tego, aby recykling odbywał się z jak najmniejszym poborem energii. Zmniejszy to koszty nie tylko po stronie operatorów turbin wiatrowych, ale również koszty środowiskowe – dodaje Karbowniczek.

Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne, koszty pracy i coraz lepszą infrastrukturę jest wciąż bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Coraz częściej wykorzystujemy również rodzimy potencjał technologiczny, kadrę naukową i już wdrożony know-how do rozwijania branż przyszłości, jak choćby w przypadku recyklingu urządzeń wykorzystywanych w energetyce odnawialnej, w której Polska zaczyna wyrastać na europejskiego lidera. Prace badawcze prowadzone w kraju mogą zaowocować nie tylko powstawaniem nowych zakładów pracy na miejscu, ale również udzielaniem licencji na budowę linii technologicznych za granicą. Z uwagi na koniec programów wspierających inwestycje wiatrowe możliwe jest, że wśród krajów tzw. starej Unii w najbliższym czasie rozpocznie się fala wymiany starych i mniej efektywnych elektrowni, na nowszą generację, co bardzo spotęguje już i tak palący problem branży związany z obowiązkową utylizacją zużytych turbin wiatrowych.

2loop Tech S.A.
2loop Tech S.A. to spółka technologiczno-badawcza, zajmująca się opracowaniem, rozwojem
i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Dzięki prowadzonym badaniom spółka wprowadza na globalny rynek innowacyjne, ekologiczne i efektywne kosztowo rozwiązania w obszarze recyklingu instalacji energetycznych wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. 2loop Tech to międzynarodowy zespół renomowanych naukowców, dzięki którym opracowana technologia stanie się jednym z najbardziej innowacyjnych i wydajnych sposobów odzyskiwania surowców oraz redukcji odpadów z urządzeń wykorzystywanych w energetyce.