Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo Teleinf.

5 zasad bezpiecznego druku w firmie

5 zasad bezpiecznego druku w firmie
5 zasad bezpiecznego druku w firmie Warszawa, 23 października 2018 – Według badań przeprowadzonych wśród prawie 500 przedsiębiorstw na świecie, incydent związany z naruszeniem i

5 zasad bezpiecznego druku w firmie

Warszawa, 23 października 2018 – Według badań przeprowadzonych wśród prawie 500 przedsiębiorstw na świecie, incydent związany z naruszeniem i wyciekiem danych kosztuje firmy średnio 3,86 mln dolarów . Cyberprzestępcy przeprowadzają ataki na wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią organizacji, w tym powszechnie stosowane drukarki. Obawy przed wyciekiem poufnych informacji z powodu niewłaściwych praktyk związanych z drukowaniem wyraża już 72% firm .

Nowoczesne urządzenia drukujące dysponują własnym oprogramowaniem, pamięcią, a nawet dyskiem twardym, na którym przechowywane są informacje. To sprawia, że stają się celem ataków cyberprzestępców, którzy mogą nie tylko przechwycić z nich pliki i dane autoryzacyjne użytkowników, ale i wykorzystać je jako bramę dostępu do firmowej sieci.

Groźni nie tylko hakerzy
Co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących odnotowało już 61% firm . Wyciek nie zawsze spowodowany jest jednak cyberatakiem.

– Czasem wystarczy zostawiony na urządzeniu wydruk. Od maja br. taki dokument może kosztować firmę tyle, co wyciek danych – 20 mln euro grzywny lub 4% rocznego obrotu za niedopełnienie obowiązków nakładanych przez RODO. Dlatego proces drukowania i dostęp do urządzeń powinny być kontrolowane i ograniczone uwierzytelnianiem, a dyski i dokumenty dodatkowo zabezpieczone hasłami. Wbrew pozorom nie jest to trudne, gdyż wiele usług ochronnych można aktywować z poziomu urządzenia – wskazuje Marta Kudła, menedżer ds. rozwiązań biznesowych w firmie Konica Minolta.

Jak zadbać o bezpieczeństwo druku? Oto 5 podstawowych kroków:

1. Ochrona sieci
Firmowa sieć jest tak bezpieczna, jak jej najsłabszy punkt. Dlatego każda organizacja powinna stosować rozwiązania ochronne i na bieżąco monitorować systemy pod kątem potencjalnych zagrożeń. Odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa należy objąć wszystkie urządzenia, które łączą się z siecią – także flotę drukującą.

A to już wiesz?  Identyfikatory pracowników – czy łamią prawo?

2. Kontrola dostępu
Aby wychwytywać i niwelować cyberzagrożenia, niezbędne jest monitorowanie dostępu do urządzeń i poufnych informacji za pomocą uwierzytelniania użytkowników – można zastosować w tym celu kody PIN, karty zbliżeniowe czy techniki biometryczne. Administrator powinien nadawać cyfrowe certyfikaty i uprawnienia w zależności od zajmowanego stanowiska czy obowiązków oraz posiadać pełny wgląd w proces drukowania i obiegu dokumentów.

3. Dostosowanie ustawień sprzętu
Wiele poufnych danych jest wysyłanych do drukarki i przechowywanych w jej pamięci, dlatego ważne jest automatyczne usuwanie zadań kopiowania, drukowania, skanowania i faksowania. Dzięki funkcji szyfrowania i zabezpieczenia dysku twardego hasłem informacji nie będzie można odczytać nawet po jego wyjęciu czy podłączeniu do komputera lub innego urządzenia drukującego.

4. Szkolenie kadry
Pracownicy nieustannie skanują, kopiują i wysyłają dane, które w każdej chwili mogą trafić w niepowołane ręce, np. gdy zapomną odebrać dokumenty z drukarki. Dlatego istotne jest budowanie świadomości zagrożeń oraz przeszkolenie kadry w zakresie bezpiecznego procesu przetwarzania informacji i obsługi urządzeń drukujących.

5. Ustalenie strategii i skoordynowanie działań
Na podstawie analizy bezpieczeństwa danych, systemów i urządzeń w firmie warto opracować politykę bezpieczeństwa oraz wdrożyć ją wśród pracowników wszystkich szczebli. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie dysponują własnym działem IT, mogą również skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogą ocenić poziom ochrony oraz zadbać o odpowiednią konfigurację urządzeń w firmowej sieci.

O Konica Minolta

Konica Minolta dostarcza kompleksowe usługi IT, oferując rozwiązania optymalizujące procesy biznesowe w średnich i dużych organizacjach. Specjalizuje się w doradztwie biznesowym i nowoczesnych technologiach oraz inwestuje w badania i rozwój. Jest również liderem na rynku druku produkcyjnego i przemysłowego, dostarczając wiodące na świecie systemy. Firma posiada szerokie portfolio urządzeń w tym zakresie, oferując m.in. rewolucyjne na rynku rozwiązania do uszlachetnień, tj. MGI Jet Varnish 3DS do cyfrowego lakierowania 3D oraz hot-stampingu, czy bizhub PRESS C71cf do druku etykiet z roli na rolę. Konica Minolta Business Solutions Polska dysponuje skuteczną strukturą obsługi serwisowej i sprzedażowej w 15 oddziałach w całej Polsce.

A to już wiesz?  Jak skutecznie zabezpieczyć rower na wypadek kradzieży?

Więcej informacji o firmie i produktach znajduje się na stronie internetowej Konica Minolta: www.konicaminolta.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy