IT Praca w IT

Początkujący w IT a poszukiwanie zatrudnienia. Aż 67 proc. z nich uważa, że wymagania pracodawców względem nich są za wysokie

Początkujący w IT a poszukiwanie zatrudnienia. Aż 67 proc. z nich uważa, że wymagania pracodawców względem nich są za wysokie
Z badania „Junior Candidate Experience 2021” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs wynika, że główną trudnością podczas poszukiwania pracy dla początkujących w IT, czyli tzw. juniorów, są zbyt wysokie wymagania pracodawców - tak uważa aż 67 proc. zaczynających swoją przygodę w branży. Elementami, które według nich są najbardziej niedopasowane do stanowiska, są wymagane technologie oraz zadania na stanowisku pracy. Z kolei najmniej, bo 31 proc. badanych wskazało widełki

Początkujący w IT a poszukiwanie zatrudnienia. Aż 67 proc. z nich uważa, że wymagania pracodawców względem nich są za wysokie

Początkujący w branży IT, czyli tzw. juniorzy, aktywnie poszukują swojej pierwszej pracy lub możliwości zdobywania nowych, kolejnych doświadczeń. Jednak, jak się okazuje, podczas tych poszukiwań trafiają na pewne przeszkody. Jak pokazały pierwsze wyniki badania „Junior Candidate Experience 2021” przeprowadzanego przez No Fluff Jobs, w aż 62 proc. ogłoszeń do nich kierowanych wciąż brakuje informacji o wynagrodzeniu, a 67 proc. respondentów twierdzi, że wymagania pracodawców względem zaczynających swoją przygodę w branży są za wysokie – głównie w kwestii znajomości danych technologii.

Oferty niedopasowane względem doświadczenia
Z danych No Fluff Jobs wynika, że rynek IT obecnie stawia początkującym wyższe wymagania – tak uważa aż 67 proc. ankietowanych. Według nich najbardziej niedopasowane elementy do proponowanego stanowiska to przede wszystkim wymagane technologie (61 proc.) oraz zadania na stanowisku pracy (43 proc.). Co ciekawe, najmniej, bo 31 proc. jako jeden z tych elementów wskazało widełki płacowe.

– Zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne, które zdecydowanie zwiększyło się podczas pandemii, sprawiło, że rynek jeszcze bardziej niż kiedyś potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów – szczególnie IT. Stąd juniorom jest trudniej się przebić i znaleźć zatrudnienie – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. – Należy jednak pamiętać, że juniorzy z czasem stają się ekspertami i warto w nich inwestować. Dlatego też, jako partner strategiczny, bierzemy udział w bezpłatnych targach pracy online IT Future3 w dniach 25-26 maja. Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich, którzy chcą stać się widoczni dla rekruterów i nawiązać kontakty z firmami, które otwarte są na początkujących w branży IT.

Początkujący w branży zdeterminowani. Nie zarobki, a technologie mają największe znaczenie na początku drogi zawodowej w IT
No Fluff Jobs, portal z ofertami pracy dla branży IT, postanowił sprawdzić, co ma największe znaczenie w ogłoszeniach – zarówno dla tych osób, które dopiero poszukują swojej pierwszej pracy w IT oraz tych, mających w niej już pierwsze zawodowe doświadczenia. Okazuje się, że dla pierwszej grupy nie są to widełki wynagrodzeń, a wymagane technologie – wskazało na nie aż 86 proc. respondentów. Na kolejnych pozycjach znalazły się kwestie takie jak lokalizacja miejsca pracy (72 proc.) oraz zadania na oferowanym stanowisku (71 proc.). Widełki wynagrodzeń zostały wskazane przez nieco ponad 60 proc.
i znalazły się dopiero na czwartej pozycji.

A to już wiesz?  Zarobki w IT i najlepiej opłacani specjaliści – No Fluff Jobs podsumowuje I półrocze 2021 w branży

W przypadku grupy drugiej, tych bardziej doświadczonych, najważniejsze okazały się być widełki (84 proc.), ale zaledwie dwa procent mniej (82 proc.) wskazało na wymagane technologie, a na miejscu trzecim znalazły się zadania na oferowanym stanowisku (71 proc.). I jak się jednak okazuje, ich oczekiwania nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością – według nich aż 62 proc. pracodawców nie umieszcza w ogłoszeniach informacji o wynagrodzeniu, a 41 proc. zadań przypisanych do stanowiska. Z kolei, jeśli chodzi o technologie, ich zdaniem brakuje ich w ponad jednej czwartej ogłoszeń.

Publikacja pełnej wersji raportu „Junior Candidate Experience 2021” już wkrótce
Jak juniorzy wspominają rekrutacje, w których wzięli udział? Z jaką formą sprawdzania wiedzy i umiejętności się spotkali? Którą uważają za najefektywniejszą, a którą woleliby wyeliminować? Jakie są najczęstsze błędy rekruterów? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą się w pełnej wersji raportu „Junior Candidate Experience 2021”, który ukaże się już w czerwcu.

Obecne wyniki badania opracowane zostały na próbie 1203 uczestników (początkujących w branży IT) na podstawie kwestionariusza online (CAWI).
No Fluff Jobs – branżowy portal z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych IT w Polsce, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, a niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską, a w 2021 ukraińską i białoruską wersję strony. W 2020 roku portal odwiedziło 1 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 24 000 000 odsłon portalu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy