Aktualności

przed ministrem cyfryzacji duże wyzwania

przed ministrem cyfryzacji duże wyzwania
Witold Tomaszewski: przed ministrem cyfryzacji duże wyzwania Zgodnie z ogłoszonym przez Beatę Szydło składem rządu, tekę ministra cyfryzacji obejmie Anna Streżyńska, którą uważam za bardzo

Witold Tomaszewski: przed ministrem cyfryzacji duże wyzwania

Zgodnie z ogłoszonym przez Beatę Szydło składem rządu, tekę ministra cyfryzacji obejmie Anna Streżyńska, którą uważam za bardzo dobry wybór, bowiem od dawna jest ona związana z cyfrowym rynkiem zarówno od strony legislacyjnej, jak i praktycznej – UKE, Regionalne Sieci Szerokopasmowe.
Jednak już na samym początku swoich rządów Anna Streżyńska będzie musiała zmierzyć się z reorganizacją samego ministerstwa. Z dawnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odłączono administrację na rzecz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Następnym krokiem będzie realizacja dwój dużych projektów, jakimi są połączenie UKE z KRRiT i/lub Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz sprawa głośnej aukcji LTE.

Pierwszy z projektów zakłada połączenie UKE z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji lub Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub oboma naraz. W przypadku KRRiT należy zwrócić uwagę, że organ ten jest regulowany przez konstytucję, więc uwzględnienie go w zmianach wymaga zmian w ustawie zasadniczej, do czego potrzebna jest odpowiednia liczba głosów. Połączenie tych trzech urzędów jest jednak pożądane, bowiem coraz częściej ich kompetencje się zazębiają – rynek telewizyjny wchodzi w Internet, zaś rynek telekomunikacyjny jedni regulują ex post a inni ex ante, często bez współpracy.

Druga sprawa to aukcja LTE. Anna Streżyńska wielokrotnie wypowiadała się krytycznie zarówno o jakości procesu rozdziału częstotliwości, jak i o sposobie podziału pasma na bloki. O ile w pierwszym przypadku z przyszłą panią minister się zgadzam, o tyle w drugim jestem zdecydowanym zwolennikiem aktualnego rozstrzygnięcia. Budowa jednej sieci ogólnopolskiej może skutkować powstaniem zmutowanego tworu, który nie tylko nie przyniesie pokładanych w nim nadziei, ale jeszcze spowoduje wzrost kosztów działania sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że proces rezerwacyjny powinien zakończyć się na przełomie roku, to pozostało jej niewiele czasu na stanowcze działania.

A to już wiesz?  Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2015

Muszę przyznać, że odczuwam swoiste deja vu. Dokładnie 10 lat temu Anna Streżyńska była wiceministrem transportu i budownictwa, odpowiedzialnym za telekomunikację, w rządzie pana Kazimierza Marcinkiewicza. Wtedy to brała udział w procesie legislacyjnym, który skutkował powołaniem UKE na zgliszczach Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Niektórzy pamiętają te nocne głosowania w połowie grudnia, gdzie przy okazji zmieniono ustawę o KRRiT i wymieniono jej skład. Czy teraz będzie podobnie? Czy po załatwieniu tych spraw Anna Streżyńska przejdzie „do egzekucji” i otrzyma stanowisko prezesa super-regulatora? Biorąc pod uwagę jej podejście do konkretnego działania, wcale by mnie to nie zdziwiło.

Autor: Witold Tomaszewski, redaktor portalu o telekomunikacji TELEPOLIS.PL
Źródło: www.telepolis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy