Aktualności

Polsko-ukraiński alians outsourcingowy

Polsko-ukraiński alians outsourcingowy
Warszawa, 5.11.2015 r. Informacja prasowa Polsko-ukraiński alians outsourcingowy Roczna wartość rynku outsourcingu IT na Ukrainie to ponad 1 miliard USD, a zatrudnienie w branży przekracza

Warszawa, 5.11.2015 r.
Informacja prasowa
Polsko-ukraiński alians outsourcingowy

Roczna wartość rynku outsourcingu IT na Ukrainie to ponad 1 miliard USD, a zatrudnienie w branży przekracza 75 000 osób. Czynniki geopolityczne sprawiły, że w ostatnich dwóch latach coraz więcej ukraińskich firm lokuje swoje oddziały w Polsce. Partnerska współpraca to nowe miejsca pracy i wzmocnienie rozwoju branży w obu krajach, które wyrastają na europejskich liderów outsourcingu.

Naturalnym następstwem dynamicznego rozwoju branży outsourcingu IT na Ukrainie jest chęć ekspansji na Wschodnią i Centralną Europę. Obecna sytuacja polityczna spowodowała przyspieszenie tego procesu. Poszukując bezpieczeństwa operacyjnego ukraińskie firmy outsourcingowe otwierają swoje oddziały w Bułgarii, Rumunii, Czechach, na Słowacji, a nawet w Niemczech. Najchętniej jednak lokują się nad Wisłą. Ukraińskie centra operacyjne są już obecne w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie. W tym ostatnim swoje biuro uruchomił również Lwowski Klaster IT. Warto podkreślić, ze w samym Lwowie wartość rynku outsourcingu IT to około 300 milionów USD.

Polska jest atrakcyjna dla ukraińskiego biznesu przede wszystkim z powodu bliskiej lokalizacji i członkowstwa w Unii Europejskiej. Polska znajduje się w czołówce światowego outsourcingu. Posiadamy doświadczenie i wykwalifikowane kadry. Nie bez znaczenia jest również podobieństwo kulturowe pomiędzy naszymi krajami – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.

Ukraińskie inwestycje w Polsce to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Wschodni inwestorzy podkreślają, że ich celem jest rozwój na szerokim międzynarodowym rynku w oparciu o lokalne zasoby kadrowe. I co ważne, nie są zainteresowani przenoszeniem własnych obywateli poza granice kraju. Ukraiński outsourcing opiera się głównie na usługach z zakresu IT, dlatego też na znalezienie intratnej pracy będą mieli szansę przede wszystkim polscy programiści. Szacuje się, że ukraińskie firmy w Polsce do końca 2016 roku mogą utworzyć tysiące nowych etatów.

A to już wiesz?  Rynek BPO/SSC w Warszawie

Ukraińskie firmy zajmujące się outsourcingiem IT poszukują nie tylko możliwości otwarcia własnych biur, ale także nawiązania współpracy z polskimi partnerami biznesowymi. Kooperacja pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami outsourcingowymi polegająca na wymianie kompetencji, a nie na przejmowaniu kontraktów to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pozyskaniu partnerów dla ukraińskiego biznesu sprzyjają międzynarodowe konferencje organizowane w obu krajach. Najbliższa z nich to listopadowe Polsko-Ukraińskie Forum Shared Services i Outsourcingu w Rzeszowie. Lwowski Klaster IT będzie również partnerem najważniejszego wydarzenia polskiej branży outsourcingu – styczniowej Gali Outsourcing Stars 2015.

Wyzwaniem dla dynamicznie rozwijającej się polsko–ukraińskiej współpracy są utrudnienia formalno- administracyjne. Wschodni inwestorzy skarżą się na słabą dostępność do informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Głównym problemem jaki napotykają na etapie otwierania biur są jednak wymogi wizowe. Obecnie na wizę do Polski obywatel Ukrainy musi czekać 2-3 miesiące. Zdaniem Stepana Vesolovskiyego, Prezesa Lwowskiego Klastra IT rozwiązaniem byłoby uruchomienie specjalnego programu wizowego dla pracowników IT, który umożliwiłby szybsze załatwianie formalności. Taki system świetnie sprawdza się w Stanach Zjednoczonych.

Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce,
a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie.
Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsoucingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży.

A to już wiesz?  Volumetric Building Companies z wzorcowym wnętrzem dla nowej marki sieci Marriott

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy