Budownictwo Dalkia Wastenergy

Rusza budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, którego operatorem będzie Dalkia Wastenergy

Rusza budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, którego operatorem będzie Dalkia Wastenergy
18 grudnia wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku, pod nazwą Port Czystej Energii, największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Wykonawcą inwestycji jest włosko-francuskie konsorcjum złożone z firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Dalkia Wastenergy. Nowoczesny obiekt powstanie do końca 2023

Data publikacji: 2021-01-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rusza budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, którego operatorem będzie Dalkia Wastenergy
Kategoria: Dalkia Wastenergy

Rusza budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, którego operatorem będzie Dalkia Wastenergy , Dalkia Wastenergy - 18 grudnia wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku, pod nazwą Port Czystej Energii, największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Wykonawcą inwestycji jest włosko-francuskie konsorcjum złożone z firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Dalkia Wastenergy. Nowoczesny obiekt powstanie do końca 2023 roku. 18 grudnia wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku, pod nazwą Port Czystej Energii, największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Wykonawcą inwestycji jest włosko-francuskie konsorcjum złożone z firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Dalkia Wastenergy. Nowoczesny obiekt powstanie do końca 2023 roku.

Astaldi to europejski potentat w branży budowlanej, który w portfolio ma liczne obiekty dla gospodarki odpadami czy energetyki, ale też linie metra, drogi, mosty. Termomeccanica Ecologia jest firmą technologiczną wyspecjalizowaną w zakresie projektowania i budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów. Dalkia Wastenergy pełnić będzie funkcję operatora do 2048 r. Firma od prawie 100 lat specjalizuje się w energetycznym przekształcaniu odpadów komunalnych na energię elektryczną i parę wykorzystywaną w ciepłownictwie miejskim lub w przemyśle, w przekształcaniu biologicznym i w recyklingu materiałowym. Przedsiębiorstwo obsługuje 37 zakładów, głównie we Francji, ale także w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie.

 

Polecenie rozpoczęcia robót wydano w maju 2020 r. Od tego czasu zespoły konsorcjum z zaangażowaniem i z wyprzedzeniem w stosunku do obowiązującego harmonogramu, realizują poszczególne zadania projektowe, pomimo napotkania nieprzewidzianych zdarzeń związanych z panującą pandemią (COVID). Inżynierowie konsorcjum przygotowali również projekt wdrożenia wymagań dyrektywy europejskiej w sprawie konkluzji dotyczących BAT – najlepszych dostępnych technik – oraz poprawienia efektywności środowiskowej zakładu.

 

„Port Czystej Energii to inwestycja o ogromnym znaczeniu dla całego regionu. Instalacja przetworzy 160 tys. ton odpadów z 35 pomorskich gmin, wyprodukowane w zakładzie ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do sieci elektroenergetycznej. Ta inwestycja rozwiąże ponadto kilka wyjątkowo ważnych problemów gospodarki odpadami, w tym ustabilizuje rynek. To dla nas wszystkich ważny krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego" – mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.

A to już wiesz?  Kamień węgielny pod budowę Centrum Logistycznego Invena Log Sp. z o.o. S.K.

 

„Zdecydowaliśmy się w drodze przetargu publicznego powierzyć budowę oraz obsługę naszego obiektu konsorcjum złożonemu z firm o dużym doświadczeniu w realizacji podobnych inwestycji na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwa te od lat zajmują się projektowaniem, budową i eksploatacją instalacji do termicznego przekształcania odpadów, w tym wszelkiego rodzaju RDF” – mówi Sławomir Kiszkurno, Prezes zarządu spółki Port Czystej Energii.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rusza budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku, którego operatorem będzie Dalkia Wastenergy , Dalkia Wastenergy - 18 grudnia wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku, pod nazwą Port Czystej Energii, największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Wykonawcą inwestycji jest włosko-francuskie konsorcjum złożone z firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Dalkia Wastenergy. Nowoczesny obiekt powstanie do końca 2023 roku.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy