Wiercimy

POLSKI RYNEK INFORMATYCZNY I TELEKOMUNIKACYJNY 2002

RAPORT TYGODNIKA COMPUTERWORLD - TOP 200   Wartość rynku informatycznego w Polsce w 2002 roku wyniosła 3,1 mld dolarów (12,8 mld zł), co oznacza 7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2001 – podaje doroczny raport tygodnika Computerworld: „Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 2002 - TOP 200”. Rynek telekomunikacyjny autorzy raportu szacują na 30 mld zł, z czego aż 18 mld zł przypada na grupę kapitałową Telekomunikacji Polskiej. Wartość poszczególnych segmentów rynku informatycznego w 2002 roku wyglądała następująco: usługi informatyczne – 819 mln dolarów, oprogramowanie – 587 mln dolarów, sprzęt – 1.703 mln dolarów. Najdynamiczniej rozwija się segment usług informatycznych. Tendencja ta jest obserwowana od kilku lat i jest zbieżna z podobnymi przemianami na rynkach światowych.  Największą firmą informatyczną działającą w Polsce, podobnie jak przed rokiem, pozostaje HP Polska, która po połączeniu w ubiegłym roku z Compaq Computer umocniła swoją pozycję osiągając przychody w wysokości ponad 1,78 mld zł. Następne pozycje w pierwszej dziesiątce

RAPORT TYGODNIKA COMPUTERWORLD – TOP 200  

Wartość rynku informatycznego w Polsce w 2002 roku wyniosła 3,1 mld dolarów (12,8 mld zł), co oznacza 7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2001 – podaje doroczny raport tygodnika Computerworld: „Polski rynek informatyczny i telekomunikacyjny 2002 – TOP 200”. Rynek telekomunikacyjny autorzy raportu szacują na 30 mld zł, z czego aż 18 mld zł przypada na grupę kapitałową Telekomunikacji Polskiej. 

Wartość poszczególnych segmentów rynku informatycznego w 2002 roku wyglądała następująco: usługi informatyczne – 819 mln dolarów, oprogramowanie – 587 mln dolarów, sprzęt – 1.703 mln dolarów. Najdynamiczniej rozwija się segment usług informatycznych. Tendencja ta jest obserwowana od kilku lat i jest zbieżna z podobnymi przemianami na rynkach światowych.

 

Największą firmą informatyczną działającą w Polsce, podobnie jak przed rokiem, pozostaje HP Polska, która po połączeniu w ubiegłym roku z Compaq Computer umocniła swoją pozycję osiągając przychody w wysokości ponad 1,78 mld zł. Następne pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły: Action, ABC Data, Prokom Software, Tech Data Polska, IBM Polska, Microsoft, Incom Group, LG Electronics Polska i Techmex.

 

Firmą o największych przychodach z usług informatycznych w 2002 roku jest Prokom Software (547 mln zł). Największe przychody z integracji systemów informatycznych osiągnął ComputerLand (145 mln zł). Największe przychody z outsourcingu osiągnął IBM Polska; z produkcji oprogramowania na zamówienie ComputerLand; z usług serwisowych Computer Service Support. Największych eksporterem produktów i usług informatycznych jest na polskim rynku gdański Intel Technology Poland.

 

Autorzy raportu zauważają duże rozdrobnienie firm działających na rynku informatycznym w Polsce. Porównując strukturę polskiego rynku z rynkami krajów Zachodniej Europy należy się spodziewać konsolidacji firm.

 

Raport Computerworld TOP 200 prezentuje szczegółowe dane na temat 400 firm informatycznych i 100 telekomunikacyjnych działających w Polsce. Publikowane są też analizy na temat profilu i strategii największych firm.

A to już wiesz?  ZyXEL NWA3000-N: nowa linia wydajnych punktów dostępowych z hybrydowym trybem administracji centralnej

 

Już niedługo Computerworld TOP 200 (1994-2002) w wersji online 

Dane finansowe największych polskich firm informatycznych z podziałem na poszczególne lata i sektory działalności. Tabele z wynikami można dogodnie zestawiać i porównywać. Danym finansowym największych graczy na polskim rynku IT, towarzyszą dane teleadresowe, informacje o kadrze zarządzającej – zarówno obecne jak i historyczne. Interaktywna wersja TOP 200 to także setki artykułów traktujących o kondycji polskiej branży IT w roku bieżącym i na przestrzenia minionych lat. TOP 200 online daje możliwość łatwego śledzenia poczynań uczestników polskiego rynku IT. Dane poszczególnych firm uzupełniają publikowane na bieżąco informacje o ich wynikach kwartalnych, wdrożeniach, nowych produktach czy zmianach kadrowych.

 

Bezpłatnie w sekcji TOP 200 serwisu Computerworld udostępniamy jedynie ranking dwudziestu największych firm IT z lat 2001-2002.

http://www.computerworld.pl/top200/tabela2002.asp

 

Spis treści raportu Top 200

http://www.computerworld.pl/top200/raport/numer_869.html

 

Indeks firm informatycznych

http://www.computerworld.pl/top200/alf.asp?lit=A

 

Sprzedaż papierowej edycji raportu http://kiosk.idg.pl/sklep_artykul.asp?KP=TOP03+&RODZAJ=SE&SYSTEM=

IDG Poland S.A.

Polski oddział największego na świecie międzynarodowego koncernu wydawniczego w branży komputerowej – International Data Group – wydającego 300 czasopism w 80 krajach świata.

W Polsce IDG Poland wydaje tygodnik Computerworld (www.computerworld.pl), wraz z Raportami Computerworld (między innymi Computerworld TOP 200 – Polski Rynek Informatyczny i Telekomunikacyjny), magazyn kadry zarządzającej CXO (www.cxo.pl), miesięcznik PC World Komputer (www.pcworld.pl) wraz z wydaniami specjalnymi PC World Komputer Extra i PC World Komputer Special, miesięczniki NetWorld (www.networld.pl), Digit (www.digit.pl), Kino Domowe – Magazyn DVD (www.kinodomowe.idg.pl), GameStar (www.gamestar.pl) oraz serwisy online Internet Standard (www.internetstandard.pl), IT Partner (www.itpartner.pl), serwis rekrutacyjny dla branży IT JobUniverse (www.jobuniverse.pl), Informator IT (www.informator.idg.pl), CyberJoy (www.cyberjoy.pl). IDG Poland jest również twórcą pierwszego polskiego portalu IT – IDG.pl (www.idg.pl).

A to już wiesz?  Najlepsza oferta kredytowa dla firm w mBanku

Źródło IDG Poland. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy