Budownictwo Libet

Posesja dla zmotoryzowanych – jak stworzyć wygodny podjazd?

Posesja dla zmotoryzowanych – jak stworzyć wygodny podjazd?
W większości współczesnych rodzin przynajmniej jeden z domowników posiada własny samochód. Z tego względu praktycznie każdy nowo powstający dom jest wyposażony w garaż. O tym, czy będzie funkcjonalny, decyduje nie tylko wielkość i usytuowanie na działce, ale też prowadząca do niego droga. Jak stworzyć piękny, wygodny i trwały

Data publikacji: 2017-08-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Posesja dla zmotoryzowanych – jak stworzyć wygodny podjazd?
Kategoria: Libet

Posesja dla zmotoryzowanych – jak stworzyć wygodny podjazd? , Libet - W większości współczesnych rodzin przynajmniej jeden z domowników posiada własny samochód. Z tego względu praktycznie każdy nowo powstający dom jest wyposażony w garaż. O tym, czy będzie funkcjonalny, decyduje nie tylko wielkość i usytuowanie na działce, ale też prowadząca do niego droga. Jak stworzyć piękny, wygodny i trwały podjazd? W większości współczesnych rodzin przynajmniej jeden z domowników posiada własny samochód. Z tego względu praktycznie każdy nowo powstający dom jest wyposażony w garaż. O tym, czy będzie funkcjonalny, decyduje nie tylko wielkość i usytuowanie na działce, ale też prowadząca do niego droga. Jak stworzyć piękny, wygodny i trwały podjazd?

Projekt to podstawa

Podjazd to bardzo ważna część posesji, która z racji intensywnego eksploatowania powinna spełniać określone parametry techniczne. To też swoista wizytówka domu, pierwszy element, jaki dostrzegają nasi goście po przekroczeniu bramy wjazdowej. Jeśli zależy nam, by był nie tylko efektowny, ale też trwały, podczas jego projektowania zwróćmy uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ponieważ nie jest to łatwe zadanie, najlepiej zlecić je profesjonalistom.

Długość i przebieg podjazdu w dużej mierze zdeterminowane będą wielkością działki oraz lokalizacją domu i garażu. Generalna zasada jest taka, że im krótsza i prostsza droga dojazdowa, tym lepiej. Jeśli jednak dysponujemy dużą powierzchnią, a garaż znajduje się dalej od bramy, możemy pokusić się o reprezentacyjną, wygodną drogę po łuku, z rondem lub szerokim placem manewrowym. „Jeśli ogranicza nas przestrzeń pamiętajmy, że minimalna długość podjazdu powinna wynosić 5 m, a szerokość 2,3-2,5 m. To jednak zdecydowanie za mało, żeby wygodnie z niego korzystać. Dobrze jest przewidzieć większą powierzchnię utwardzoną, aby można było swobodnie wysiąść z samochodu, obejść go dookoła, otworzyć bagażnik itp.”, podpowiada Kamil Drewczyński z firmy Libet.

Postaw na fachowy montaż

Kolejnym elementem niezbędnym do stworzenia funkcjonalnego i trwałego podjazdu jest realizacja nawierzchni zgodna ze wszystkimi zasadami sztuki brukarskiej. Przed przystąpieniem do budowy należy sprawdzić stan podłoża gruntowego. Grupę nośności może określić geolog lub projektant z odpowiednimi uprawnieniami.

A to już wiesz?  Jakie jest zużycie zaprawy klejowej dla danego typu bloczka?

„Jednym z częściej popełnianych błędów na tym etapie jest nieprawidłowe wykonanie podbudowy”, przestrzega Kamil Drewczyński Libet. „Dla nawierzchni, które będą poddawane większym obciążeniom, zaleca się warstwę o grubości minimum 30-40 cm. Nie wolno też zapomnieć o właściwym ukształtowaniu spadku terenu, co umożliwi odprowadzenie wody deszczowej. W trakcie układania elementów ważne jest natomiast zachowanie odpowiedniej szerokości spoin między nimi, która przy takich realizacjach powinna wynosić minimum 3 mm”.

Pamiętajmy, że choć teoretycznie z podjazdu będziemy korzystać tylko my, to jednak czasami mogą zaparkować tam pojazdy dużo cięższe niż zakładaliśmy (np. wywóz szamba, transport opału, drewna do kominka lub transport zamówionego AGD z usługą „pod same drzwi”). To bardzo ważne przy projektowaniu i wykonaniu podbudowy.

Piękne i trwałe materiały

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Posesja dla zmotoryzowanych – jak stworzyć wygodny podjazd? , Libet - W większości współczesnych rodzin przynajmniej jeden z domowników posiada własny samochód. Z tego względu praktycznie każdy nowo powstający dom jest wyposażony w garaż. O tym, czy będzie funkcjonalny, decyduje nie tylko wielkość i usytuowanie na działce, ale też prowadząca do niego droga. Jak stworzyć piękny, wygodny i trwały podjazd?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy