Kampania reklamowa serwisu Wirtualnej Polski – docelu.pl
Wirtualna Polska promuje serwis lokalizacyjny docelu.pl. Akcja reklamowa ma dwie główne odsłony. Pierwszą jest realizowana wyłącznie na terenie Warszawy kampania FotoAdresu, drugą – szerokozasięgowa, ogólnopolska, wakacyjna promocja kluczowych funkcjonalności Docelu: wyznaczania tras i wyszukiwania miejscowości w oparciu o bardzo szczegółową, dostępną w serwisie mapę Polski.
Odsłona 1: FotoAdres w Warszawie
Docelu.pl jest pierwszym lokalizatorem który posiada funkcjonalność FotoAdresu – dzięki zdjęciom ponad 70 tysięcy obiektów stolicy, każdy może bez problemu nie tyle odnaleźć szukane miejsce na mapie Warszawy, co zobaczyć, jak ono wygląda.
Ponieważ FotoAdres jest produktem ‘lokalnym’, dotyczącym Warszawy, kampanię skierowaliśmy do mieszkańców stolicy i osób przebywających w mieście – wyjaśnia Marek Gawdzik z Zespołu Komunikacji Wirtualnej Polski – Na dokładnie wyselekcjonowanych citylightach, przystankach komunikacji miejskiej, w tunelach metra oraz na kioskach zawisły plakaty z wizerunkiem najbardziej charakterystycznych, niemal kultowych miejsc Warszawy. Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Syrenka zostały ułożone z setek miniaturowych zdjęć miasta, z bazy FotoAdresu, pokazując tym samym, że FotoAdres to ciekawa i przydatna foto-mapa Warszawy.
Kreacje reklamowe pojawiły się także w prasie codziennej – w dodatkach lokalnych i stołecznych dzienników oraz w Internecie. Kluczowym elementem sieciowej kampanii FotoAdresu jest konkurs „Spod lady”. Kampania nowej funkcjonalności docelu.pl realizowana jest do połowy czerwca.
Wykorzystane media:
Prasa codzienna – strony stołeczne „Polska The Times”, „Echo Miasta”, „Superexpress”
Citylighty – mix precyzyjnie wyselekcjonowanych citylightów, głównie w Śródmieściu Warszawy (przejścia podziemne, wejścia i tunele w metrze, przystanki komunikacji miejskiej, kioski Ruchu); pillary na Krakowskim Przedmieściu
Internet
Kreacje offline:
Artegence
Kreacje online, sieciowy konkurs „Spod Lady”:
Wirtualna Polska
Zakup i planowanie mediów:
Dział Komunikacji Wirtualnej Polski (prasa, citylighty)
Dział Marketingu Wirtualnej Polski (Internet)
Odsłona 2: szczegółowe mapy w docelu.pl
Głównym celem ogólnopolskiej, wakacyjnej kampanii serwisu jest uświadomienie użytkownikom, że docelu.pl to najdokładniejszy lokalizator w Polsce, który z łatwością wskazuje drogę nawet do najmniejszych miejscowości.
Idealnym momentem dla kampanii takiego produktu jest okres przed- i wakacyjny, czyli czas planowania letnich wyjazdów. – mówi Marek Gawdzik – W tę porę, przedurlopowego odprężenia, doskonale wpisują się lekkie, dowcipne layouty, wykorzystujące ciekawe nazwy małych miejscowości. Z połową czerwca do prasy trafią humorystyczne kreacje, opierające się na copywriterskim koncepcie skontrastowania ze sobą śmiesznych nazw małych miejscowości.
Czytelnicy będą mogli zobaczyć – w magazynach i tygodnikach – reklamy z hasłami takimi jak „Tłuszcz Ci nie po drodze – jedź na Wrotki”, gdzie Tłuszcz i Wrotki to nazwy polskich wsi. Layouty zaprojektowano tak, by trafiały do różnych grup odbiorców (inne kreacje prezentowane będą w magazynach kobiecych, inne w męskich, czy młodzieżowych). Podobny koncept, opierający się na zabawie drogowymi tablicami informacyjnymi wykorzystano w prasie codziennej. Tym razem z ciekawych nazw miejscowości utworzono zabawne zdania, w całości stworzone z nietypowych nazw miast i wsi (np. „Tupadły Psie Głowy Kocury Zadobrze Miały”). Na podobnej zasadzie oparto kampanię on-line oraz spoty radiowe.
Ta kampania w lekki, dowcipny sposób komunikuje przewagi docelu.pl; niezwykle szczegółowe mapy i wyznaczanie tras nawet do najmniejszych miejscowości, które trudno znaleźć w innych serwisach lokalizacyjnych. – mówi Marek Gawdzik – Skierowaliśmy ją do wszystkich planujących wyjazdy wakacyjne, w wieku powyżej 25 lat. Core kampanii przypada na druga połowę czerwca, działania reklamowe realizowane będą do końca lipca.
Wykorzystane media:
Prasa codzienna – m.in. „Polska The Times”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna”
Tygodniki opinii – m. in. „Wprost”, „Polityka”
Miesięczniki – męskie (m.in. „CKM”, „Playboy”, „Top Gear”, „Auto Świat”), kobiece (m.in. „Shape”, „JOY”, „HOT”, „Glamour”), inne, np. „Focus”, „National Geographic”, „Podróże”, „Machina”, „Film”
Magazyny wnętrzarskie (m.in. „Moje Mieszkanie”, „M jak Mieszkanie”)
Radio – m.in. RMF, ZET, Trójka, Złote Przeboje, Eska, Roxy FM.
Internet
Kreacja offline:
Crazy Mouse
Kreacje online:
Wirtualna Polska
Zakup i planowanie mediów:
Dział Komunikacji Wirtualnej Polski (prasa, radio)
Dział Marketingu Wirtualnej Polski (Internet)
Niestandardowe działania w social mediach – dla aktywnych internautów
W połowie czerwca rozpoczyna się też promocja nowej funkcjonalności docelu – „notatek” (lokalizator WP pozwala na zamieszczanie i przesyłanie innym map ze stworzonymi przez siebie adnotacjami). Działania reklamowe obejmą wyłącznie Internet.
Funkcjonalność notatek, zwanych też chmurkami, przydaje się przede wszystkim ludziom młodym i aktywnym, którzy do umawiania się na spotkanie ze znajomymi, imprezę czy wypad do kina wykorzystują Internet, a w dużej mierze media społecznościowe – mówi Anna Chęć z Działu Marketingu WP, odpowiedzialna na kampanię online – Dlatego postanowiliśmy wykorzystać potencjał coraz popularniejszego Facebooka i właśnie tam zorganizować konkurs promujący nowe narzędzie w docelu.
Aplikację konkursową na Facebook przygotowała agencja Artegence. Konkurs będzie zachęcał użytkowników do umieszczania na swoich tablicach facebookowych „chmurek” – po kliknięciu w taką internauta zostanie przekierowany na stronę docelu, do miejsca wcześniej wskazanego na mapie i opisanego notatką. Najaktywniejsi zostaną nagrodzeni.