Budownictwo Kingspan

Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji

Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji
Korzystanie z prefabrykowanych elementów elewacyjnych ułatwia wznoszenie budynków. Takie rozwiązania pociągają jednak za sobą ogromne kompromisy estetyczne i pozbawiają nas swobody projektowej. A gdyby to nie projektant musiał dostosować się do systemu, a system do projektanta? Dri-Design całkowicie zmienia dotychczasowe reguły gry i zapewniając niemal nieograniczone możliwości twórcze przywraca architektowi należną mu

Data publikacji: 2020-12-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji
Kategoria: Kingspan

Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji , Kingspan - Korzystanie z prefabrykowanych elementów elewacyjnych ułatwia wznoszenie budynków. Takie rozwiązania pociągają jednak za sobą ogromne kompromisy estetyczne i pozbawiają nas swobody projektowej. A gdyby to nie projektant musiał dostosować się do systemu, a system do projektanta? Dri-Design całkowicie zmienia dotychczasowe reguły gry i zapewniając niemal nieograniczone możliwości twórcze przywraca architektowi należną mu rolę. Korzystanie z prefabrykowanych elementów elewacyjnych ułatwia wznoszenie budynków. Takie rozwiązania pociągają jednak za sobą ogromne kompromisy estetyczne i pozbawiają nas swobody projektowej. A gdyby to nie projektant musiał dostosować się do systemu, a system do projektanta? Dri-Design całkowicie zmienia dotychczasowe reguły gry i zapewniając niemal nieograniczone możliwości twórcze przywraca architektowi należną mu rolę.

Gotowe systemy elewacyjne pozwalają na szybkie i wygodne prace budowlane, a jednocześnie stanowią ochronę dla wewnętrznych warstw konstrukcyjnych i ociepleniowych. Niestety, układanie budynku z takich typowych klocków wymaga od projektanta pewnego schematu działania i opierania się na zestandaryzowanych rozwiązaniach. Nawet jeśli mamy możliwość ustalania wymiarów i koloru poszczególnych elementów, to wciąż ciężko nazwać to swobodą projektową. Taka elewacja ciągle jest po prostu płaszczyzną pokrytą prostokątnymi “płytkami” w jednym lub w kilku kolorach, dokładnie tak jak na setkach innych budynków dookoła.

Koniec schematów

Dri-Design to unikalny system fasadowych kaset aluminiowych, który daje projektantom całkiem nowe możliwości i w którym architekt decyduje nie tylko o rozmiarze poszczególnych elementów, czy wyborze konkretnego koloru z palety. Zróżnicowanie głębokości kaset, faktura, perforacje zapewniające przepływ światła, czy nawet rysujące ogromne obrazy na całych ścianach, to już żaden problem. Wystarczy pomyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć, a system się do tego dostosuje.

Podstawowym elementem systemu Dri-Design są płaskie aluminiowe kasety o grubości 30 mm, o ukrytym mocowaniu, montowane bezpośrednio do ściany lub do płyt w systemie Karrier z możliwością wyeliminowania dodatkowych podkonstrukcji.

Poza kasetami płaskimi do wyboru mamy też kasety o zwiększonej głębokości (shadow) oraz ze skośną przednią płaszczyzną (tapered) o nachyleniu w dowolnym kierunku w pionie lub poziomie. Możemy także decydować, jak bardzo kasety te będą wysuwać się poza lico kaset płaskich. W obydwu przypadkach stopniowanie grubości kaset jest dowolne z dokładnością co do jednego milimetra do grubości 100 mm (kasety sadowa) oraz 70 mm (kasety tapered). Wszystkie kasety mają ten sam sposób mocowania i można je dowolnie ze sobą łączyć i zestawiać. Pozwala to na przestrzenne rozrzeźbienie elewacji, tworzenie lizen, zaznaczenie akcentów, czy grę światła i cienia. Zależnie od koloru czy wybranej faktury mamy możliwość tworzenia zarówno podziałów nawiązujących do klasycznych budynków z boniowaniem, czy nowoczesnych rozwiązań formalnych bawiących się kątami odbicia światła lub odwołujących się do abstrakcyjnych form rzeźbiarskich. O odpowiedni efekt zadbają też różne rodzaje elementów wykończeniowych i narożników – od łączonych na styk kaset ściętych pod kątem 45 stopni, po specjalne zagięte kasety sprawiające wrażenie zbudowania elewacji z grubych kamiennych bloków.

A to już wiesz?  Niebezpieczna kondensacja, czyli jak uniknąć problemów związanych z penetracją wilgoci w głąb izolacji

Więcej możliwości

Wszystkie typy kaset mogą być też dowolnie perforowane, dzięki czemu mogą stanowić efektowną osłonę przeszkleń przepuszczając do wnętrza światło albo ażurowe ściany osłonowe wykonywane np. w wielopoziomowych budynkach garażowych, różnego rodzaju wiatach czy budynkach infrastrukturalnych. W ten ciekawy sposób możemy też zaznaczyć np. szczególnie ważne elementy budynku, czy podkreślić strefę wejścia zapewniając jej wyjątkową oprawę.

Prawdziwą rewolucją jest możliwość takiego wykonania perforacji, która stworzy dowolny obraz na jednej kasecie lub na całej elewacji składającej się z setek elementów. Może to być zarówno proste logo, jak również skomplikowana grafika ze zdjęcia. Specjalne oprogramowanie zamienia np. naszą fotografię na raster otworów o zróżnicowanym rozmieszczeniu, zagęszczeniu i wielkości, który następnie jestwycinany w kasetach. Znajdujące się za kasetami warstwy o innej barwie, czy też przebijające się przez otwory światło z budynku niczym kropki tuszu będą malowały naszą grafiki na elewacji przyciągając wzrok i uwagę przechodniów.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dri-Design – swoboda projektowania niezwykłych elewacji , Kingspan - Korzystanie z prefabrykowanych elementów elewacyjnych ułatwia wznoszenie budynków. Takie rozwiązania pociągają jednak za sobą ogromne kompromisy estetyczne i pozbawiają nas swobody projektowej. A gdyby to nie projektant musiał dostosować się do systemu, a system do projektanta? Dri-Design całkowicie zmienia dotychczasowe reguły gry i zapewniając niemal nieograniczone możliwości twórcze przywraca architektowi należną mu rolę.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy