Wiercimy

Castellana 77, ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian

W finansowym centrum Madrytu, dzielnicy AZCA, znajduje się budynek Castellana 77, który po dwudziestu latach od wyłączenia z użytku rozpoczął nowe życie dzięki architektom z pracowni luis vidal +arquitectos. Wzniesiony w 1977 roku wieżowiec jest dziś mierzącym 62 metry wysokości biurowcem uświetniającym panoramę miasta. Po ukończeniu odbudowy obiekt zyskał wysokie parametry energooszczędności oraz środowiskowe. W uznaniu za wkład w zielone budownictwo został on uhonorowany prestiżowym platynowym certyfikatem LEED. Wykorzystane w fasadzie budynku produkty Guardian o wysokich parametrach przyczyniły się do uzyskania tego certyfikatu przez Castellana

Data publikacji: 2019-05-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Castellana 77, ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian
Kategoria: Guardian

Castellana 77, ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian , Guardian - W finansowym centrum Madrytu, dzielnicy AZCA, znajduje się budynek Castellana 77, który po dwudziestu latach od wyłączenia z użytku rozpoczął nowe życie dzięki architektom z pracowni luis vidal +arquitectos. Wzniesiony w 1977 roku wieżowiec jest dziś mierzącym 62 metry wysokości biurowcem uświetniającym panoramę miasta. Po ukończeniu odbudowy obiekt zyskał wysokie parametry energooszczędności oraz środowiskowe. W uznaniu za wkład w zielone budownictwo został on uhonorowany prestiżowym platynowym certyfikatem LEED. Wykorzystane w fasadzie budynku produkty Guardian o wysokich parametrach przyczyniły się do uzyskania tego certyfikatu przez Castellana 77. W finansowym centrum Madrytu, dzielnicy AZCA, znajduje się budynek Castellana 77, który po dwudziestu latach od wyłączenia z użytku rozpoczął nowe życie dzięki architektom z pracowni luis vidal +arquitectos. Wzniesiony w 1977 roku wieżowiec jest dziś mierzącym 62 metry wysokości biurowcem uświetniającym panoramę miasta. Po ukończeniu odbudowy obiekt zyskał wysokie parametry energooszczędności oraz środowiskowe. W uznaniu za wkład w zielone budownictwo został on uhonorowany prestiżowym platynowym certyfikatem LEED. Wykorzystane w fasadzie budynku produkty Guardian o wysokich parametrach przyczyniły się do uzyskania tego certyfikatu przez Castellana 77.

Sprytne wykorzystanie naturalnego światła oraz ambicja stworzenia budynku o wyrazistym, wyróżniającym się na tle otoczenia charakterze, były najistotniejszymi założeniami projektu architektonicznego. Jak stwierdził Luis Vidal: „Naszym celem było odświeżenie budynku, którego skutkiem będzie powstanie nowej jakości obiektu, który jest zarówno łatwy w adaptacji do nowych funkcji oraz zrównoważony pod względem energetycznym. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni komercyjnej, której wizerunek wpisze się w panoramę Madrytu – miasta, które szanuje swoje korzenie, ale jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość.”

Osiągnięto to dzięki kompleksowej przebudowie budynku, której nadrzędnym celem było stworzenie nowej fasady o wyrazistym, wertykalnym rytmie, do której wykonania wykorzystano przeszkloną fasadę kurtynową z wysoce selektywnego szkła powlekanego Guardian SunGuard® SN 70/41

Ten nowoczesny, inspirujący system konstrukcyjny posiada także dodatkowy element, która zapewnia ulepszoną ochronę przeciwsłoneczną. Są to żaluzje, które wystają na 60 centymetrów tworząc dodatkowy cień. Są one odsunięte od lica fasady o 15 cm umożliwiając jej czyszczenie oraz konserwację. W połączeniu ze szkłem Guardian rozwiązanie to polepsza parametry użytkowe budynku.

Na ponad 21.000 m 2 powierzchni całkowitej objętej pracami budowlanymi składa się również modernizacja instalacji w budynku Castellana 77, jak również przebudowa 18 pięter jego nadziemnej części (o łącznej powierzchni 16.261 m 2), co pozwoliło uwolnić przestrzeń na parterze.

A to już wiesz?  7 wskazówek, jak ochronić się przed kieszonkowcami

Dzięki temu mogą się na nim znaleźć zarówno lokale usługowe, jak i biura. Przebudowano również 4 kondygnacje wykorzystywane dotychczas jako parking, a także wykorzystano dodatkowo kondygnację techniczną. Obecnie na 5 przebudowanych piętrach pomieści się ponad 200 miejsc parkingowych.

 

Żywa, wydajna szklana fasada

Budowa fasady Castellana 77 odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy obejmował demontaż dotychczasowego, całkowicie przestarzałego budynku, noszącego wyraźne ślady zużycia. Drugi – instalację nowej powłoki. W zależności od powierzchni oraz położenia zastosowano następujące typy fasad: ścianę osłonową, ścianę osłonową z żaluzjami oraz fasadę wentylowaną.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Castellana 77, ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian , Guardian - W finansowym centrum Madrytu, dzielnicy AZCA, znajduje się budynek Castellana 77, który po dwudziestu latach od wyłączenia z użytku rozpoczął nowe życie dzięki architektom z pracowni luis vidal +arquitectos. Wzniesiony w 1977 roku wieżowiec jest dziś mierzącym 62 metry wysokości biurowcem uświetniającym panoramę miasta. Po ukończeniu odbudowy obiekt zyskał wysokie parametry energooszczędności oraz środowiskowe. W uznaniu za wkład w zielone budownictwo został on uhonorowany prestiżowym platynowym certyfikatem LEED. Wykorzystane w fasadzie budynku produkty Guardian o wysokich parametrach przyczyniły się do uzyskania tego certyfikatu przez Castellana 77.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy