Wiercimy

Świąteczny dekalog żywieniowy. Co można zrobić z jedzeniem po 26 grudnia

Świąteczny dekalog żywieniowy. Co można zrobić z jedzeniem po 26 grudnia
Marnowanie żywności to coraz częściej poruszana kwestia, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Skalę zjawiska potęgują: rosnąca zamożność społeczeństwa, wysoki poziom konsumpcji i powszechny dostęp do artykułów spożywczych. Z nadmiarem produktów w naszych kuchniach mamy do czynienia przede wszystkim po świętach – w związku z którymi przygotowujemy się do obfitych posiłków spożywanych w rodzinnym gronie. Istnieją jednak sposoby na zachowanie zasad polskiej gościnności bez marnowania pokarmu.Z badania przeprowadzonego w 2010 roku przez Instytut Millward Brown SMG KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że jedną z kluczowych przyczyn wyrzucania żywności jest niska świadomość skali jej marnowania oraz brak programów edukacyjnych. Wyniki tej samej analizy wykazują, że aż 74% polskiego społeczeństwa ma świadomość, że w Polsce marnuje się dużo żywności, a co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie.[1]Liczne badania oraz codzienna praktyka pokazują, że brakuje nam czasu oraz chęci, by należycie szanować żywność.

Marnowanie żywności to coraz częściej poruszana kwestia, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Skalę zjawiska potęgują: rosnąca zamożność społeczeństwa, wysoki poziom konsumpcji i powszechny dostęp do artykułów spożywczych. Z nadmiarem produktów w naszych kuchniach mamy do czynienia przede wszystkim po świętach – w związku z którymi przygotowujemy się do obfitych posiłków spożywanych w rodzinnym gronie. Istnieją jednak sposoby na zachowanie zasad polskiej gościnności bez marnowania pokarmu.

Z badania przeprowadzonego w 2010 roku przez Instytut Millward Brown SMG KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że jedną z kluczowych przyczyn wyrzucania żywności jest niska świadomość skali jej marnowania oraz brak programów edukacyjnych. Wyniki tej samej analizy wykazują, że aż 74% polskiego społeczeństwa ma świadomość, że w Polsce marnuje się dużo żywności, a co trzeci Polak przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie.[1]

Liczne badania oraz codzienna praktyka pokazują, że brakuje nam czasu oraz chęci, by należycie szanować żywność. Wyrzucając ją powinniśmy jednak pamiętać, że marnujemy nie tylko sam produkt, ale również wszelkie nakłady związane z jego produkcją i sprzedażą. Przyczyniamy się również do zanieczyszczania środowiska naturalnego – zwiększając odpady, a tym samym potęgując ich negatywne konsekwencje dla człowieka.

Problem jest olbrzymi tymczasem prostych pomysłów na wykorzystanie produktów czy gotowych potraw, które zalegają w naszych lodówkach jest bardzo wiele. Jeżeli po świętach zostanie nam bigos – można ugotować makaron łazanki, z kapusty z grzybami przygotować krokiety, z ciasta zrobić pyszne bajaderki, a wędlina jest doskonałym dodatkiem do pizzy, zapiekanki makaronowej lub ziemniaczanej, a także żurku.

Racjonalne podejście do produktów żywieniowych powinniśmy zacząć już na etapie planowania potraw, a w dalszej kolejności – przygotowywania listy składników do ich przyrządzenia. Przystępując do zakupów poprzedzających gotowanie każdy konsument powinien pamiętać swego rodzaju dekalog żywieniowy [2]:

A to już wiesz?  Świąteczna akcja WINIARY: zajrzyj do Księgi Świątecznych Pomysłów i ulep z nami wirtualne uszka ? każde uszko to złotówka dla dzieci z domu dziecka

1. Zrób listę potraw, które chcesz przygotować
2. Zaplanuj swoje zakupy w oparciu o listę posiłków
3. Zjedz coś zanim udasz się na zakupy – unikniesz efektu jedzenia oczami
4. Kupuj tylko tyle ile faktycznie jesteś w stanie zjeść
5. Zawsze sprawdzaj jakość kupowanych produktów i bierz pod uwagę ich termin ważności
6. Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach określonych na opakowaniu (czas, temperatura, dostęp światła), by była jak najdłużej świeża
7. Przyrządzaj posiłki racjonalnie – wykorzystuj te same składniki do różnych dań
8. Zamiast wyrzucać produkty przydatne do spożycia – pomyśl do jakich potraw możesz je dodać
9. Wykorzystuj zamrażalnik!
10. A na koniec delektuj się smacznym posiłkiem!

O tym jak wiele można wyczarować ze składników, które mamy w naszych kuchniach decyduje tylko i wyłącznie nasza inwencja, a satysfakcja z pomysłowego wykorzystania naszych domowych zasobów przy oszczędności środków materialnych jest nieoceniona. Oto przykłady przepisów z zastosowaniem składników z poświątecznych stołów:

Zapiekanka farmera (jajeczna) (4 porcje)

1 łyżeczka Przyprawy do zup, sosów, sałatek WINIARY
Ziarenka Smaku  WINIARY
1 cebula
2 łyżki masła
1 papryka czerwona
250 g wędlin (boczek, kiełbasa, szynka)
6 jajek
3 bułki kajzerki
masło do posmarowania naczynia
pieprz

Cebulę obrać, pokroić, zeszklić na maśle. Paprykę i wędliny pokroić w paseczki. Jajka wybić do miski, bułki pokroić w kostkę. Połączyć wszystkie składniki, doprawić Przyprawą do zup, Ziarenkami Smaku i pieprzem. Przełożyć do wysmarowanego naczynia do zapiekania. Zapiekać 30 minut w temp. 160°C.

Czas przygotowania: 10 minut
Czas oczekiwania: 30 minut
Wartość energetyczna:

  • Całość 1397 kcal
  • 1 porcja ok. 349 kcal

Barszcz z pieczonym mięsem i kapustą (2 porcje)

1 Barszcz czerwony na wędzonce Doskonała Kuchnia WINIARY
100 g pieczonego mięsa
150 g kapusty białej

Zupę przygotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso pokroić w kostkę 1 x 1 cm. Kapustę pokroić w kostkę, ugotować, odsączyć. Mięso i kapustę połączyć z zupą. Zagotować.

A to już wiesz?  OFE - Twoja emerytura w mBanku

Czas przygotowania: 10-15 minut
Wartość energetyczna:

  • Całość 332 kcal
  • 1 porcja ok. 166 kcal 

Wykwintna sałatka z kurczakiem (4 porcje)

150 ml Majonezu Dekoracyjnego WINIARY
1 mały jogurt naturalny
250 g pieczonego kurczaka (2 udka pieczone)
1 puszka ananasów
3 łodygi selera naciowego
100 g ciemnych winogron
1/2 puszki kukurydzy
2 łyżki posiekanego szczypiorku
sól, pieprz

Sos: Majonez połączyć z jogurtem, doprawić solą i pieprzem.

Mięso i ananasy pokroić w kostkę. Seler oczyścić (obrać obieraczką od warzyw) i pokroić w cienkie plasterki. Winogrona przekroić na połowę i usunąć pestki. Wszystkie składniki sałatki wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Połączyć z sosem majonezowym.

Czas przygotowania: 20 minut
Wartość energetyczna:

  • Całość 2285 kcal
  • 1 porcja ok. 571 kcal 

Kotleciki z mięsa gotowanego z serem (4 porcje)

1 Sos pieczeniowy jasny WINIARY
Ziarenka Smaku WINIARY
300 g ugotowanego mięsa
100 g startego żółtego sera
2 jajka
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki bułki tartej
3 łyżki oleju
pieprz

Sos przygotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso pokroić w drobną kostkę. Dodać ser, jajka i natkę pietruszki. Doprawić Ziarenkami Smaku i pieprzem. Uformować 8 kotlecików, obtoczyć w bulce tartej i usmażyć na rumiano na rozgrzanym oleju. Podawać z ziemniakami puree i Sosem pieczeniowym.

Czas przygotowania: 20 minut
Wartość energetyczna:

  • Całość 1708 kcal
  • 1 porcja ok. 427 kcal 

Zdaniem członków Rady Zarządzającej Programu Środowiskowego ONZ wyeliminowanie nieefektywności w procesie produkcji żywności i konsumpcji na świecie mogłoby zapewnić wystarczającą ilość jedzenia do nakarmienia populacji całego świata. Ponadto, ograniczenie zjawiska marnowania pokarmu powinno zagwarantować żywność dla spodziewanego przyrostu społecznego przez następne 40 lat. Od naszej postawy zależy zatem zdrowie i kondycja kolejnych pokoleń na całym świecie. Warto o tym pamiętać przy okazji każdego wyrzucanego produktu.

 * * *

WINIARY to marka, która od 70-ciu lat jest gwarancją sukcesu w kuchni. Jej produkty inspirują nowoczesne panie domu do przygotowywania najsmaczniejszych potraw dla całej rodziny. Zupy, buliony, sosy, pomysły na…, dania instant, majonezy, przyprawy, galaretki, kisiele, czy budynie – w sumie ponad 200 różnych wyrobów kulinarnych WINIARY, które w szybki i prosty sposób pozwalają przyrządzić domowy posiłek.

A to już wiesz?  Przepisownik ? przepis na nowoczesne podejście do kuchni. Książka kucharska na iPhone`a z marką WINIARY

[1] Badanie opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Millward Brown SMG KRC, styczeń 2010.  

[2] Opracowany w oparciu o wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Millward Brown SMG KRC, styczeń 2010.

Źródło Winiary. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy