Technologia Wiadomości branżowe Wiercimy

Tajemnica herbacianej filiżanki

Parząc ulubioną herbatę rzadko zastanawiamy się nad szczegółami tego procesu: skąd pochodzą liście herbaciane, co doprowadziło do tego, że napar smakuje tak, a nie inaczej oraz jaka historia kryje się za filiżanką, którą za chwilę weźmiemy do ręki. Od wieków uważano, że najlepsze naczynie na ulubiony napar musi być wykonane z chińskiej porcelany. TEEKANNE zdradza legendę tego materiału oraz opowiada, dlaczego jest on tak doceniany na całym świecie.Często wyroby z porcelany przekazywano z pokolenia na pokolenie. Znawcy, kupując kolekcjonerski kubek doszukują się na nim specjalnych metek, świadczących o autentyczności produktu. Materiał ten ma długą historię, a wyroby z porcelany były i wciąż są nośnikami bogatej chińskiej kultury. Ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie porcelana pojawiła się w takiej postaci, w jakiej możemy ją obserwować współcześnie. Znalezione podczas badań archeologicznych

Parząc ulubioną herbatę rzadko zastanawiamy się nad szczegółami tego procesu: skąd pochodzą liście herbaciane, co doprowadziło do tego, że napar smakuje tak, a nie inaczej oraz jaka historia kryje się za filiżanką, którą za chwilę weźmiemy do ręki. Od wieków uważano, że najlepsze naczynie na ulubiony napar musi być wykonane z chińskiej porcelany. TEEKANNE zdradza legendę tego materiału oraz opowiada, dlaczego jest on tak doceniany na całym świecie.

Często wyroby z porcelany przekazywano z pokolenia na pokolenie. Znawcy, kupując kolekcjonerski kubek doszukują się na nim specjalnych metek, świadczących o autentyczności produktu. Materiał ten ma długą historię, a wyroby z porcelany były i wciąż są nośnikami bogatej chińskiej kultury. 

Ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie porcelana pojawiła się w takiej postaci, w jakiej możemy ją obserwować współcześnie. Znalezione podczas badań archeologicznych artefakty świadczą o tym, że jeszcze przed naszą erą była wykorzystywana tzw. ?protoporcelana? – materiał, którego podstawowym składnikiem była biała glinka kaolinowa. Natomiast prawdziwa porcelana oprócz glinki zawiera w sobie także szkleń i kwarc. Materiał w takiej postaci został odkryty najprawdopodobniej w VII wieku podczas rządzenia dynastii Tan. 

Pewnie większość z nas słyszała o kryteriach, które spełnia chińska porcelana najwyższej jakości. Musi ona być: cienka, prawie przezroczysta oraz lekko niebieska.

Na początku porcelana nie była zdobiona wykwintnymi, eleganckimi wzorami, które obecnie są nieodłącznym elementem wyrobów z tego materiału. W zależności od miasteczka, w którym były produkowane, zdobiono ją odpowiednio białą, czasami bladozieloną lub niebieską glazurą z akwafortami. Początek XIV wieku charakteryzował się powszechnym wykorzystaniem kobaltu ? dopiero wtedy oprócz glazury zaczęły pojawiać się bardziej ozdobne wyroby z ceramiki. W starszych produktach można zaobserwować ornamenty i figury geometryczne, natomiast później na ściankach naczyń zaczęły również pojawiać się zwierzęta, rośliny oraz symbole związane z legendami i tradycją ludową. Przywiązywano dużą wagę do użytych kolorów, ponieważ każdy z nich miał określone znaczenie. 

A to już wiesz?  Jak zwiększyć zasięg sieci WiFi? Testuj przez 100 dni w swojej sieci routery i repeater z nową technologią mesh

W miarę oswajania nowych technik obróbki tego materiału zaczęto używać farb glazurowych, co jeszcze bardziej podniosło walory estetyczne wyrobów. Europejczycy odkryli chińską porcelanę dopiero w XVI wieku. Podjęto wiele prób by dowiedzieć się, jaka tajemnica kryje się za procesem produkcji. Upłynęło jednak wiele lat zanim porcelanę zaczęto wykorzystywać w Europie.

Chociaż obecnie jest ona szeroko produkowana w wielu pracowniach świata to właśnie chińskiej porcelanie przypisuje się najlepsze walory estetycznej i jakościowe. Przyczyn jest wiele: od starej tradycji, przez wielkie doświadczenie rzemieślników po precyzję, z którą podchodzą do swojej pracy. 

Ze względu na dostępność wszystkich materiałów oraz narzędzi każdy może własnoręcznie spróbować stworzyć filiżankę, która będzie mu towarzyszyć podczas relaksu z ulubioną herbatą. Nawet jeżeli nie będzie ona odpowiadać ogólnie przyjętym standardom, to na pewno będzie związana z nią ciekawa historia i miłe wspomnienia. Odpowiedni nastrój w trakcie odpoczynku z filiżanką naparu stworzy herbata TEEKANNE z linii Harmony for Body&Soul. To może czas na urządzenie małej herbacianej ceremonii?


dostarczył infoWire.pl

Źródło TEEKANNE Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy